VAATLUS LÄBI JAATUSE
Tagasi

ajakiri ÜKS mai 2007

TEKST: Kerttu Soans / FOTOD: Maido Saaliste & Milda Maria Trinskyte

„Areneja... Mulle väga meeldib selle rubriigi nimi,” ütleb Milda Maria Trinskyte. „Kui mind oleks vaja ühe sõnaga iseloomustada, siis sobiks see hästi. Ma tõepoolest kogu aeg õpin, arenen, muutun. Olen eluaegne tudeng.”

Tunnen Milda Mariat ehk MMi, nagu ta end ise kutsuda soovitab, hästi. Tunnen teda juba aastaid. Ometi tuleb seda „tunnen hästi” võtta pigem huumori kui tõe pähe. Kuidas saab tunda kedagi, kes kogu aeg muutub? Niisiis oleks täpsem öelda, et ma enam-vähem tunnen eesmärke, mille poole MM on teel ja mul on enam-vähem selge ettekujutus sellest, kuidas ta liigub. Aga kus ta täpselt on ja kes ta täpselt on? Selle iseloomustamiseks on vist tõesti parim öelda „areneja teel”.

Elu usaldamise julgus

Olen kindel, et inimesed on olemuselt väga andekad, tundlikud ja leidlikud. Siiski ei avaldu andekus nii massiliselt, kui sellise veendumuse kohaselt avalduda võiks. Ehk on üks põhjusi selles, et paljud ei märka arenemisele kutsuvaid märke enda ümber või kui märkavadki, siis ei söanda neid usaldada? Ehk pole julgust muuta oma harjumuste mustrit, mis küll juba ammu ei tarvitse hingele midagi erilist pakkuda, kuid siiski ju kuidagiviisi toimib ja ilma suurema pahanduseta hommikud õhtusse saadab? Jah, selleks, et lubada endale oma mõtteid ja tundeid teistmoodi väljendada ja võimaldada endas peituvatel annetel ja võimetel ärgata, on vaja elu usaldamise julgust. Ja seda MMis on. Seda on temas isegi nii palju ja katkematult, et sellised kategooriad nagu julgus või argus oleksid juba nagu ületatud, lõplikult läbi elatud ja tähenduse kaotanud. MM lihtsalt asub Parimas Variandis, mis väljendub igal sammul. Olgu ta õppimas Ameerikas, Euroopas või Indias. Olgu ta õpetamas Otepääl, Hagudis või Tallinnas. Igavene kaaslane ühes isikus – härra ja proua Parim Variant saadab MMi alati. Tarvitseb tal ainult midagi tahta, kui see juba ilmnebki! Kuidas on see võimalik?

MMil on mitmeid isiksuslikke omadusi, hulgaliselt teoreetilisi teadmisi ja väga palju elukogemust. Heas kooskõlas lasevad need tema ellu tulla just sellistel seikadel, mis toetavad valitud eesmärkide poole püüdlemist. MM ise võtab selle fenomeni kokku lihtsa lausega: „Kõiksus ütleb alati JAH!” Ega unusta märkida, et selle geniaalse üldistuse autor on kliinilise psühholoogia doktor Georg DeSau, kelle loenguid ta eelmisel aastal USAs kuulamas käis.

Alati, kui MM kasutab oma jutus kusagilt loetut või kelleltki kuuldut, viitab ta  algallikale. Samasuguse põhjalikkusega kirjeldab ta näiteks reisidel nähtud arhitektuuri. Kunstiteadlasena on ta harjunud nägema iga loomisakti taga selle põhjustajat, kunstnikku. Samasuguse lugupidamisega läheneb ta ka tekstile, nii kirjalikule kui ka suulisele. Selline tähelepanu teeb suhtlemise Milda Mariaga omamoodi pidulikuks. Iga kord tunned, et sinu sõnu kuulatakse täie kaasaelamisega, ja iga kord tunned, et sul tuleb neid vastavalt ka valida – vastutustunde ja täpsusega. Milline hea võimalus pideva areneja kõrval ka ise areneda!

Lääne inimesele sobiv jooga

Silva meelekontrolli meetod ja jooga – need on kaks valdkonda, milles MM on koolitanud sadu inimesi Eestis, Lätis ja oma sünnimaal Leedus. Silva meetodit on ta kümmekond aastat ise praktiseerinud ja teistele õpetanud. Ühe lausega võib öelda, et see on meetod, mis õpetab olema ise oma õnne sepp ja loobuma väikese mutterinimese rollist, kes ei suuda mitte midagi muuta. Joogaga on MM tegelnud 27 aastat, viimased seitse aastat seda ka õpetanud.

Tänavusest aastast on Milda Maria Trinskyte pühendunud sajaprotsendiliselt joogale ja joogaõpetajate kursuse loomisele, kus ta valmistab ette õpetajaid, kes oleksid suutelised vaimsel ja füüsilisel tasandil juhendama nii algajaid kui ka edasijõudnuid. Esimesed joogaõpetajate kursused toimuvadki sel sügisel. Ameerikas ja Indias mitmetes ašramites lühematel ja pikematel kursustel õppides, meetrite viisi asjakohast kirjandust eesti, leedu, vene, ja inglise keeles lugedes, on MM välja töötanud tema arvates just eurooplasele sobiva joogakursuse, kus oleks minimaalselt välist atribuutikat ja maksimaalselt sisemist tarkust. Plussmärgiline mõtlemine, harjutused, lõdvestumine, hingamine, mõõdukas dieet – need on MMi järgi füüsilist ja vaimset siduva jooga viis peamist tunnusjoont.

„Olen käinud kümnete õpetajate tundides nii Ameerikas kui ka Indias. Vaimseid inimesi on igal pool, kuid kõige rohkem on neid minu arvates Euroopas. India, paljude iidsete tarkuse sünnimaa, hoiab siiamaani inimeste aitamiseks loodud teadmisi sõna otseses mõttes trellide taga. Need on kättesaadavad vaid läänlastele, kes tulevad ja ostavad seal kalleid kursusi, ning rikastele kõrgklassi hindudele. Maal tervikuna lokkab vaesus ja harimatus. Minu soov on teha need iidsed tarkused siin kõigile kättesaadavaks ja võtta neilt inimest alandav mõttetu müstika. Tänapäeval sisemise selguse kaotanud rituaalid muutuvad iseenesest rutiiniks, mida omakorda esitatakse kui rituaali. Selline udutamine sisendab inimesele sobimatut alandlikkust! Nagu on inimese arengu takistajaks liigne ego, on seda ka liigne alandlikkus. Inimesed ei ole jooga jaoks, jooga on inimeste jaoks.”

Ka oma arvamuste väljendamises on Milda Maria julge. Ta ei jäta neid välja ütlemata isegi siis, kui teab, et tema hoiak ei tarvitse üldise hoiakuga kooskõlas olla.

Indias ühes ašramis viibimisest meenutab MM vahejuhtumit sealse guruga. „Ta käskis teha meil harjutust, mis minu arvates oli alandav ja tervisele isegi ohtlik. Ma keeldusin. Guru küsis minu käest, kas ma ei usalda oma õpetajat. Ma vastasin, et usaldan iseennast. Ta küsis uuesti ja ma vastasin uuesti. Seda küsimust ja vastust vahetasime mitu korda. Siis ta loobus ja tund jätkus.”

Olles lugenud ja kuulnud, ka MMi käest, India ašramides valitsevast rangest korrast, võib sellist enesekindlust pidada tõeliseks vägitükiks. MM ei tee ise sellest numbrit. Guru ja õpilase suhet näeb ta kui kahe võrdväärse parnteri koos õppimist. Alandamisega õppimine MMile ei sobi. „Minu kursused lähtuvad põhimõttest, et inimesena on õpilane ja õpetaja võrdsed. Samasugusest suhtumisest on kantud ka minu parima õpetaja Swami Suddhananda, kelle raamatud on mind alati inspireerinud ja kelle filosoofilised loengud tema ašramis, kus ma sel aastal Indias käies viibisin, olid harulased! Parimad, mida ma iial kusagil kuulnud olen. Palusin tal tulla Eestisse ja ta lubaski tulla. Niisiis on meil plaan sel suvel Eestis läbi viia kursused, kus Swami Suddhananda juhendab filosoofilist osa ja mina võimlemist. Praegune aeg on imeline, et sellised õpetajad saavad tulla meid külastama ja meiega oma teadmisi jagama.”

Vanus kui suurim vara

Areneja Milda Maria areneb tõepoolest silmanähtavalt iga aastaga, iga semestriga, võiks öelda. Kui tegelda nii pühendunult joogaga, ega siis teisiti vist saakski. „Ja veel üks asi, mis mulle tihti nõu annab ja mille üle olen ütlemata tänulik, on minu vanus,” ütleb MM. „Kui üldse midagi koguda, siis just nimelt vanust. Võin öelda, et elu algabki alles peale kuuekümnendat, siis, kui saabub kolmas noorus! Aeg, mil igal nähtusel on mitu sügavust ja iga sügavuse üle on võimalik rõõmu tunda ja selle eest tänulik olla. Muide, mul on kindel soov oma mõtteid ja kogemusi ka kunstivahenditega väljendada: pilt ja tekst ning nende süntees on mind alati huvitanud. Usun, et selle plaani teostan ma peatselt ja kergelt, ilma vaevata ja suure naudinguga. Ja nii see on.”

„Ja nii see on” on kinnitus, mis ikka ja jälle MMi juttu lipsab. Kergelt, lõbusalt, nagu sõber kuldkala, kes teatud aja möödudes vaatleja silme eest korraks mööda ujub, et siis minna ja uuesti tulla. MMi veendumus, tema elu Parimas Variandis töötab veatult. Ka see, mis võib kõrvaltvaatajale tunduda ebaõnnestumisena, on MMi jaoks vajalik õppetund, mille sattumist oma teele peab ta ise õnnestumiseks.

Milda Maria soovib, et tema õpilased ei vaataks talle alt üles, vaid näeksid teda kui tavalist inimest. „Inimene teadku, et ka tema võib saavutada samasuguseid tulemusi, võib saada sama painduvaks ja sama terveks nagu tema õpetaja või miks mitte veel painduvamaks ja veel tervemaks! Õpilastega distantsi loomine ja kusagilt kaugelt ja kõrgelt salapärasusega looritatud suhtlemine võib pigem peletada kui innustada, halvemal juhul võib see tekitada õpetajast sõltuvuse, mis muudab ettevõtmise lihtsalt äriks.”

Leppigem siis sellega, et MM on tavaline inimene. Tal on mees, lapsed ja lapselapsed ning kass. Kunstnikust tütrel Anne Daniela Rodgersil ja fotonduse ning filmindusega tegeleval pojal Toomas Saalistel on mõlemal oma pere. MM elab koos samuti fotograafiaga tegeleva abikaasa Maidoga ja siiami kassi Lologa Õismäel. Iga vähegi päikesepaistelisem päev viib ta aga suvilasse ja Vääna randa, kus on maailmarändurist mereinimese MM sõnul „maailma kõige ilusam meri”.

* * *

MM meenutab lapsepõlvest, et kodus peeti teda kangekaelseks, kes ei allunud ümberkasvatamise katsetele. Seesama omadus – allumatus ümberkasvatamisele – iseloomustab teda ka praegu. Nüüd aga ei ütleks küll selle kohta enam kangekaelsus, vaid kindlameelsus, eneseväärikus ning –teadlikkus ja muidugi suur julgus olla just see, keda tuntakse end olevat. Ei piiravatele eelarvamustele. Ei kammitsevatele harjumustele. Ei pimedatele autoriteetidele. Nii võiks iseloomustada MMis liikuvaid veendumusenergiaid, kuid see ei sobi kokku tema enda põhimõttega – vaadelda kõike läbi jaatamise. Niisiis piisab, kui öelda, et Milda Maria Trinskyte on „Jah vabadusele!” inimene.

Vabadust hindab ta ise ja püüab seda äratada ning kasvatada ka oma õpilastes. „Ma ei soovi olla kellelegi eluaegne guru ega soovi, et mul oleksid oma andunud jüngrid. Minu eesmärk on anda oma kursuslastele juhiseid, kuidas ise endaga toime tulla, kuidas ise end õnnelikuks teha. Minu juures õppimine tähendab õppijale silda iseenda juurde.”